top of page

Światło między dźwiękami - YANA i jej najnowszy utwór "Light"


Na to wyjątkowo słoneczne, niedzielne popołudnie, choć w nie najjaśniejszych czasach, mamy dla Was niezwykle lśniący utwór. To swego rodzaju antidotum na natłok myśli i zmartwień. To promienie światła migoczące w sypialni o poranku.

To intymność i bliskość, którą ofiaruje nam YANA, zapisane dźwiękami w utworze Light.

Artykuł piszę podczas słuchania tej kompozycji i zachęcam Was do włączenia jej zanim przeczytacie resztę.
Ma w sobie sprzeczności, które tworzą idealną harmonię. Z jednej strony mnie uspokaja, a z drugiej niezwykle porusza. Ma w sobie coś, co ciężko ubrać w słowa. Pojawia się jednocześnie wiele emocji, które odczuwam podczas jego słuchania. Ale wszystkie z pewnością składają się na jedno, jest mi dobrze. Biorę głęboki oddech i doceniam każdy dźwięk, którym maluje artystka. Melodia idealnie wpisuje się w swój tytuł, wprowadza światło do mojej rzeczywistości. Tak jak pisze sama YANA: "Subtelna melodia przywodzi na myśl tytułowe światło, które ukradkiem pojawia się w pokoju, zmieniając sposób postrzegania znajdujących się w nim przedmiotów."


W ostatnim czasie ciężko było mi znaleźć tak poruszającą kompozycję, aż tu nagle sama, przypadkiem trafia w moje ręce.
o artystce


YANA, a właściwie Joanna Bieńkowska, to działająca na terenie Gdańska artystka tworząca autorską muzykę. Wykształcona klasycznie jako skrzypaczka, postanowiła zboczyć z dotychczasowej drogi i podążyła za wewnętrznym imperatywem, tworząc własny projekt muzyczny. Łączy w nim brzmienie klasycznych instrumentów: pianina i kwartetu smyczkowego nowatorskimi rozwiązaniami ich przetwarzania, niejednokrotnie stosując niesztampowe podejście do nagrań. W niektórych utworach YANY pojawia się także elektronika, którą artystka bardzo chętnie łączy z wcześniej stworzonymi warstwami pozostałych instrumentów.
o utworze


Z okazji tegorocznej edycji Piano Day (28.03.2020) - wyjątkowego, międzynarodowego wydarzenia, którego pomysłodawcą jest niemiecki pianista

Nils Frahm, YANA postanowiła podzielić się nowym singlem o tytule „Light”. Rdzeń utworu stanowi pianino powtarzające subtelny temat, który przyspiesza, by za chwilę zwolnić i ruszyć od początku. Towarzyszą mu skrzypce, tworzące przestrzenne dźwiękowe plamy. Minimalistyczny, ale przejmujący świat stworzony przez YANĘ pozwala na obcowanie ze szczególną bliskością instrumentów i poczucie, że słuchając ich, znajdujemy się tuż obok.


Charakter utworu jest niezwykle intymny, niczym tytułowe światło, które ukradkiem pojawia się w pokoju, zmieniając charakter znajdujących się w nim przedmiotów. Raz delikatne i łagodne, innym razem ostre i jaskrawe, towarzyszy nam codziennie, a jego zmienność każdorazowo pozwala ujrzeć rzeczywistość na wiele wyjątkowych sposobów.YANĘ możecie znaleźć w mediach społecznościowych, a na serwisach muzycznych znajduje się więcej jej kompozycji, do których odsłuchania serdecznie zapraszamy.

Facebook:

https://www.facebook.com/yanasounds/

Instagram:

https://www.instagram.com/soundsofyana/

Zdjęcia:

Justyna Szyszkabottom of page