top of page

Czarne złoto zalśni na nowo!


Każdy z nas zapewne zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele złego dla naszego zdrowia może wyrządzić ukochany przez nas cukier. Jednak nie trzeba zaraz rezygnować ze słodkiego, miłego życia! Pozwólcie się olśnić zdrowym wyborem. Jeszcze niedawno wmawiano nam, że cukier brązowy to idealny, zdrowy zamiennik cukru białego. Niestety, nazywanie go zdrowym to mocne nadużycie tego słowa. To tylko jeden z etapów produkcji białego cukru, a to oznacza, że nie jest poddawany rafinacji i pozbawiany melasy, czemu zawdzięcza swój kolor i to, że dodatkowo zawiera składniki takie jak magnez, żelazo, czy wapń. Jednak tak samo jak cukier biały składa się głównie z sacharozy i jednakowo silnie zakwasza organizm, a także niewiele różni się pod względem kalorycznym. Spożywanie go więc w dużych ilościach nie przynosi korzystnych skutków.

Tutaj pojawia się pytanie, co wybrać? W dzisiejszych czasach zdrowych zamienników cukru jest naprawdę wiele. Może to być na przykład cukier kokosowy, czy cukier brzozowy (ksylitol), a także wspomniana wcześniej melasa.

Melasa, nazywana również czarnym złotem, to najprościej mówiąc produkt uboczny w procesie powstawania cukru spożywczego. Jest to w 100% naturalny syrop z trzciny cukrowej, który zawiera całe bogactwo witamin i minerałów! Stanowi bogate źródło żelaza, magnezu, wapnia, fosforu, witamin z grupy B – B1, B2, B3, B6, kwasu foliowego i wiele innych. A co za tym idzie - łagodzi stres, koi nerwy, poprawia pracę jelit, obniża poziom złego cholesterolu we krwi (LDL), wzmacnia kości, a także poprawia wygląd skóry i włosów. Ponadto dzięki temu, że zawiera dużo antyoksydantów, pomaga zapobiegać nowotworom. Jedna łyżeczka melasy zawiera tyle samo żelaza, co 9 kurzych jaj i tyle samo wapnia, co jedna szklanka mleka krowiego. Jej właściwości i wpływ na nasze zdrowie są naprawdę niesamowite. Co najważniejsze - można spokojnie zastąpić nią zwykły cukier, ponieważ jest do tego bardzo słodka w smaku. Nadaje się do herbaty, kawy, jako smarowidło i zamiast miodu. Będzie również idealna do wypieków oraz jako dodatek do jogurtu czy owsianki. Przy najbliższych zakupach zastanówcie się więc dwa razy, nim sięgniecie po białą śmierć lub jej brązowego przyjaciela. Zamiast tego zwróćcie uwagę na ten posiadający wiele korzyści produkt, który dzięki promowaniu zdrowego stylu życia, ponownie zyskuje popularność!

bottom of page