top of page

Daniel Spaleniak twórcą piosenki do serialu „Zasada przyjemności”

Jeden z najciekawszych polskich twórców młodego pokolenia, z którym miałyśmy przyjemność rozmawiać w naszym trzecim numerze, Daniel Spaleniak, napisał piosenkę „Upadamy tu” do serialu „Zasada przyjemności”. Muzyk jest wziętym kompozytorem na rynku amerykańskim, a jego utwory towarzyszyły produkcjom Netflixa, Hulu, TNT czy Paramountu. Nowy polski serial premium w międzynarodowej koprodukcji z udziałem CANAL+, będzie można oglądać na antenie stacji już od 9 czerwca.Daniel Spaleniak to muzyk, producent, kompozytor i autor tekstów. Jego charakterystyczna twórczość; mieszanka białego bluesa, folku z domieszką alternatywy, wzbudziła prawdziwy zachwyt amerykańskich studiów filmowych. Od kilku lat muzyka Spaleniaka pojawia się w serialowych produkcjach zza oceanu. Kompozycje takie jak „Dear Love Of Mine”, „Why”, „Back Home” można usłyszeć w takich popularnych serialach jak: „Ozark” (Netflix), „Elementary” (CBS), „Six” (History Channel), „Good Behavior” (TNT), „The Path” (Hulu) czy „Shooter” (Paramount). Daniel Spaleniak jest jak dotąd jedynym Polakiem, którego twórczość tak mocno zagościła w amerykańskich produkcjach filmowych. Teraz jego nową piosenkę „Upadamy tu” będzie można usłyszeć w serialu „Zasada przyjemności”, który już 9 czerwca zadebiutuje na antenie CANAL+. Piosenka napisana do „Zasady przyjemności” to pierwszy utwór Spaleniaka napisany do polskiej produkcji, pierwszy też w języku polskim.


W filmach i serialach najbardziej cenię gęsty klimat, atmosferę emocjonalnego napięcia i mroku. Jest to dla mnie bardzo inspirująca materia. Jako muzyk i kompozytor poruszam się w tych obszarach na co dzień. Każdy film to inne emocje, które trzeba zanalizować i przełożyć na dźwięki i tak też było z „Zasadą przyjemności”. Kiedy Dariusz, reżyser serialu, zaproponował mi napisanie utworu do jednej z najmroczniejszych scen „Zasady przyjemności”, zwyczajnie nie mogłem odmówić – mówi o swojej pracy Daniel Spaleniak.


Muzyką Daniela zainteresowałem się ponad rok temu. To bardzo sugestywna muzyka, w klimatach, które sam lubię jako reżyser. A ponieważ „Zasada przyjemności” jest zrealizowana przez najbardziej utalentowanych twórców filmowych z tej części świata, zaprosiliśmy też i Daniela do stworzenia muzyki do bardzo specjalnej - i jednej z moich ulubionych - sekwencji „Zasady…”. Daniel zrobił to znakomicie, z właściwym sobie talentem i oryginalnością – dodaje reżyser serialu Dariusz Jabłoński. 


Muzyk ma na koncie już cztery albumy, które spotkały się z uznaniem fanów i krytyków muzycznych. Jego trzecia płyta „Life is somewhere else” była nominowana do nagrody Fryderyki  2019 w kategorii „Blues/Country”. Artysta wciąż pisze również muzykę do filmów i seriali. Ostatnia płyta „Burning Sea”, wydana w 2019 roku jest zbiorem utworów, które znalazły się w tego typu produkcjach. Oprócz tego Spaleniak aktywnie koncertuje ze swoimi muzykami. Zagrał na takich festiwalach jak Opener, OFF Festiwal, Halfway czy Soundrive, a w sierpniu 2016 roku nagrał sesję dla legendarnej stacji radiowej KEXP z Seattle.


O SERIALU:


Nowy mroczny serial kryminalny stworzyli m. in. reżyser Dariusz Jabłoński, scenarzysta Maciej Maciejewski czy autor zdjęć Paweł Dyllus. W rolach głównych zobaczymy zaś Małgorzatę Buczkowską, Karela Rodena, Sergieja Strelnikova, Roberta Gonerę czy Dawida Czupryńskiego. „Zasada przyjemności” zabiera widzów w sam środek wielowątkowego policyjnego śledztwa, którego początkiem są morderstwa młodych kobiet w Warszawie, Odessie i Pradze. Zrealizowany z rozmachem serial powstał w pierwszej w historii koprodukcji serialowej Polski, Czech i Ukrainy, a za jego produkcję odpowiadają czołowi polscy twórcy. Na ekranie będzie można zobaczyć plejadę polskich i międzynarodowych gwiazd.


Plaża w Odessie, ciepłe popołudnie. Uwagę plażowiczów zwraca dryfująca samotnie łódka, wewnątrz której dwóch przerażonych pływaków odkrywa nagie, okaleczone ciało młodej kobiety. Tego samego dnia na Bulwarze Wiślanym w Warszawie wezwana do tajemniczej napaści policja dokonuje makabrycznego odkrycia w bagażniku opuszczonego samochodu. Czarną serię zdaje się potwierdzać kolejne dramatyczne znalezisko, odkryte przez aktorów w trakcie spektaklu na deskach praskiego teatru. Pozostawione przez morderców tropy zmuszają do współpracy trójkę śledczych z Polski, Ukrainy i Czech: Marię, Viktora i Serhija. Krwawa układanka prowadzi ich szlakiem ciemnych biznesów, nieuczciwych prawników, skorumpowanych polityków i brutalnych zabójstw… Kto wygra walkę z czasem?


tekst: materiały prasowe

bottom of page