top of page

Eurydyka w Królestwie Cienia

Inspiracją projektu był mit Eurydyki i Orfeusza: ich tragiczna historia miłosna i esencja Eurydyki. Według legendy - poczucie bohaterów było tak silne, że nawet ponury Hades – władca królestwa umarłych – sprzeciwił się wszelkim regułom i zgodził uwolnić duszę zmarłej Eurydyki.Jest cieniem, niezabezpieczoną duszą. Może istnieć

tylko w Królestwie Cieni.


Jej istota, forma i personifikacja są jak tkanina wyrzucona w powietrze, delikatnie opadająca i zmieniająca swój kształt w przestrzeni, co przede wszystkim stało się istotą projektu. Jest jak rozpuszczenie osobistej istoty człowieka, jego namacalności. Eurydyka, zgodnie z pomysłem autorki, została oznaką fizycznej nieobecności. To wieczny ruch, zmiana, powrót i ponowne umieranie. Taniec z wiatrem. Taniec jako całość.
O autorce: Nazywam się Mariya Lizaveta Tratsiakova. Jestem projektantką mody. Obecnie studiuję na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale projektowania mody. Jestem z Białorusi, tam studiowałam 2 lata jaka projektantka ubioru, ale potem, w związku z protestami na Białorusi w 2020 roku, przeprowadziłam się do Polski, a rok później wstąpiłam do Akademii Sztuk Pięknych.


Photographer: Klementyna Dulak

Fashion designer: Maryia-Lizaveta Tratsiakova

Model: Polina Shatova

Hair stylist and assistant: Anastasiya Niamirskaya

bottom of page