top of page

Fabryka Norblina z autorskim konceptem kinowym

W rewitalizowanej Fabryce Norblina już jesienią tego roku zostanie uruchomione nowe, 7-salowe butikowe kino pod nazwą KinoGram. To autorski koncept, który połączy wszystkie najlepsze cechy kin studyjnych oraz multipleksów. Swoim wsparciem merytorycznym otoczyło je jedno z najważniejszych stowarzyszeń filmowych w kraju – Gildia Reżyserów Polskich, którą reprezentują m.in. Agnieszka Holland, Paweł Pawlikowski, Wojciech Smarzowski czy Andrzej Saramonowicz. Pierwsze seanse będzie można zobaczyć już po wakacjach.

KinoGram opierać się będzie na koncepcji kina butikowego, czyli takiego, w którym najnowocześniejsze techniki multimedialne zapewnią jakość odbioru seansu jak w najlepszych światowych multipleksach, ale jednocześnie panować tu będzie kameralna atmosfera, kojarzącą się z kinami studyjnymi.

W programie KinoGram znajdą się najnowsze premiery filmowe, ale obejrzeć tu będzie można także niekomercyjne, autorskie kino z Europy i całego świata. KinoGram stanie się także prężnie działającym centrum kulturalnym, przestrzenią dialogu pomiędzy twórcami filmowymi i odbiorcami, jak również miejscem ważnych, branżowych spotkań. Repertuar kina wypełnią nie tylko filmy – planowane są m.in. festiwale, spotkania autorskie z ważnymi osobistościami przemysłu filmowego, komentowane przez ekspertów premiery oraz retransmisje ważnych wydarzeń branżowych, a także panele dyskusyjne czy cykle edukacyjne. Nie zabraknie też wydarzeń związanych z innymi dziedzinami sztuki – wernisaży, aukcji dzieł sztuki, kameralnych koncertów czy spotkań z operą oraz spektakli teatralnych. W przestrzeni KinoGram prezentowane będą dzieła sztuki ze zbiorów galerii Flow Art House, która również będzie działać po sąsiedzku w kinowym foyer.

Chcemy, aby KinoGram był miejscem spotkania z kulturą w szerokim tego słowa znaczeniu – przede wszystkim kinem, ale i operą, teatrem, miejscem do obcowania z muzyką, malarstwem, czy nawet rzeźbą. Fakt, że w przestrzeni naszego kina będzie można spotkać najlepszych polskich reżyserów i aktorów spowoduje, że wizyta tutaj nabierze zupełnie innego wymiaru. Bogaty kalendarz wydarzeń sprawi, że każdy widz, oczekujący od kina czegoś więcej, poczuje się tu jak u siebie. Wierzymy, że wprowadzając koncept kina butikowego na kulturalną mapę Warszawy wartościowo ją dopełnimy, docierając z naszą propozycją do szerokiego grona, które poszukiwało łącznika pomiędzy jakością multipleksów, a klimatem kin studyjnych. Wyjątkową atmosferę podkreśli także piękna, industrialana architektura i dogodne położenie w samym sercu miasta – komentuje Anna Zoll, reżyserka filmowa i scenarzystka, dyrektor generalna KinoGram.

Nad strategią, promocją, repertuarem i innymi kwestiami merytorycznymi kina pracuje dedykowany zespół, złożony z osób z wieloletnim doświadczeniem w branży filmowej oraz sektorze kultury. Tworzą go m.in. Anna Zoll – reżyserka filmowa i scenarzystka tworząca krótkometrażowe filmy o tematyce społecznej, nagrodzona licznymi wyróżnieniami w takich konkursach, jak Festiwal Filmowy w Cannes, San Francisco Shorts, Virtual View International, LA Global Shorts czy Vegas Movie Awards, która objęła funkcję dyrektora generalnego KinoGram. W tych działaniach wspiera ją Agnieszka Kubera – filmozawczyni od blisko 20 lat związana z branżą, wieloletnia programerka wrocławskiego kina Nowe Horyzonty, związana również z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym „Nowe Horyzonty” oraz koordynatorka i autorka licznych programów m.in. z zakresu edukacji filmowej czy specjalnych seansów dla seniorów. W KinoGramie również będzie pełniła funkcję programerki, odpowiadając za koordynację całości działań związanych z doborem repertuaru filmowego. Oprócz tego, swojego merytorycznego wsparcia w zakresie przygotowywania kalendarza wydarzeń udzielać będzie Gildia Reżyserów Polskich. Organizacja przenosi tu swoją siedzibę, dzięki czemu KinoGram stanie się też miejscem ich codziennej pracy – prób, castingów czy spotkań biznesowych.

– Od samego początku tworzenia Fabryki Norblina jako nowego projektu wiedzieliśmy, że to właśnie kultura będzie czynnikiem, odgrywającym tu jedną z kluczowych ról. Nie wyobrażaliśmy sobie tego miejsca bez interdyscyplinarnego kina i mieliśmy na nie bardzo konkretny pomysł, dlatego zdecydowaliśmy się samodzielnie nim zarządzać. Jesteśmy szczególnie dumni, że zgodzili się nas w tym wesprzeć tak uznani profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem w branży filmowej czy sektorze kultury. Dzięki temu wiemy, że KinoGram jest w rękach zespołu pasjonatów, dzięki któremu napiszemy kolejny kawałek nowej historii Fabryki Norblina - mówi Kinga Nowakowska, członek zarządu i dyrektor operacyjna Capital Park, odpowiedzialna za projekt rewitalizacji Fabryki Norblina.

Ważnym elementem KinoGram będzie jego unikatowy design. Ideą przewodnią jest to, by każdy mógł podziwiać seanse filmowe tak, jak lubi to najbardziej. Fotele będą szersze niż w standardowych kinach, a każdy z nich wyposażony będzie w drewniany stoliczek. Rozmieszczenie miejsc w salach będzie rzadsze niż w innych tego typu przestrzeniach, co jest szczególnie istotne nie tylko w kontekście komfortu podziwiania seansu, ale m.in. choćby zachowania dystansu społecznego. W salach znajdą się również welurowe, rozkładane kanapy.


Zapraszamy Was do obserwowania Instagrama KinoGram na, którym znajdziecie najnowsze nowinki z kina: FB: https://www.instagram.com/kino_kinogram/


Za rewitalizację Fabryki Norblina odpowiada Grupa Capital Park

bottom of page