top of page

HOT COUTURE - kolekcja dyplomowa Jakuba Jasińskiego

Jakub Jasiński (ur. 1998) - polski młody projektant mody i absolwent UAP Poznań na kierunku projektowanie ubioru (scenografia). Dopiero stawia pierwsze pierwsze kroki w świecie mody, choć wzmianka o jego twórczości pojawiła się już m.in. na stronie Vogue Polska. Prężnie działa w polskim środowisku queerowym, tworząc kreacje dla czołowych drag queens takich jak m.in. Shady Lady czy Twoja Stara, a także innych performerów/ek. W swojej twórczości skupia się przede wszystkim na estetyce kampu.

Kolekcja dyplomowa HOT COUTURE to zmodernizowany powrót do szalonej mody przełomu lat 80./90. i ówczesnej, przerysowanej z dzisiejszej perspektywy wizji kobiecości. To także reinterpretacja źródeł inspiracji Thierry'ego Muglera, szczególnie tych związanych z robotyką czy bielizną. Wpływy przejawiają się zarówno w formach krótkich, oversize’owych marynarek z przeskalowanymi ramionami czy dopasowanych spódnicach, jak również w wysmakowanych detalach. Wszechobecne naszycia sprowadzają elementy kobiecej sylwetki i bielizny do uproszczonych, graficznych znaków i figur, wzbogaconych dodatkowo metalowymi regulatorami, zapięciami lub kolczykami. Ma to bezpośredni związek z zastosowaną w tytule kolekcji grą słowną, która oprócz tego, że dotyczy wykorzystanych unikatowych technik i wykończeń, odnosi się przede wszystkim do ludzkiego ciała i jego erotycznego aspektu.


Ponadto, projekty są próbą zatarcia granicy pomiędzy definicją kostiumu jako kompletu żakietu i spódnicy/spodni, a kostiumem w ujęciu teatralnym. Stąd teatralna monochromatyczność poszczególnych looków, obecność nakryć głowy i rękawiczek, bądź kojarzonych ze sceną strusich piór. HOT COUTURE odrzuca poniekąd praktyczny aspekt ubioru, będąc zamiast tego ucieleśnieniem wspaniale obojętnej na zmieniające się trendy, nieco odrealnionej fantazji na temat wyglądu kobiety, który swoimi geometrycznymi formami, barwą i humorem zdecydowanie odbiega od szarej rzeczywistości czasów, w jakich się obecnie znajdujemy.

bottom of page