top of page

ISLANDS - nowa kolekcja Ewy Zwolińskiej


ISLANDS to nowa jedwabna kolekcja Ewy Zwolińskiej, stworzona z zachwytu nad właściwościami jedwabiu i miłości do natury. Ręcznie malowane apaszki, chusty i kimona powstały na ekologicznym jedwabiu Ahimsa Silk.Słowo „Ahimsa” wywodzi się z języka hindi i oznacza dosłownie niestosowanie przemocy. To również jedna ze staroindyjskich cnót. Jedwab Ahimsa produkowany jest w innowacyjnym procesie podczas, którego jedwabniki samoistnie opuszczają kokony, gdy dojrzeją, po czym odlatują jako ćmy. Jedwab Ahimsa ma wszelkie wspaniałe właściwości tradycyjnego jedwabiu, będąc w pełni naturalnym i biodegradowalnym. Jedwabna kolekcja ISLANDS to opowieść o barwach ujętych w organiczne kształty, pływających po oceanie koloru. Wyspa z jednej strony nasuwa skojarzenia z rajem - krainą z marzeń, a z drugiej to metafora indywidualizmu i wyjątkowości. „Pomysł na kolekcję narodził się, gdy natrafiałam w internecie na niesamowite ujęcia Tanzanii z lotu ptaka. Był to piękny, abstrakcyjny obraz o wspaniałym rytmie i kolorystyce. Stojąc później nad naciągniętą na blejtram białą płachtą jedwabiu, spojrzałam na nią z podobnej perspektywy. Tworząc tę kolekcję wyobrażałam sobie, że maluję kolorowe archipelagi wysp pływające po barwnym oceanie. Powstały kompozycje o fantazyjnej kolorystyce. Jest dużo słonecznej żółci, energetycznych pomarańczy i różu, morskie błękity i turkusy oraz uspokajające beże.” - opowiada projektantka.


Na kolekcję składają się jedwabne apaszki, chusty oraz kimona, wszystkie ręcznie malowane ręką Ewy. Apaszki to obrazy do noszenia. Są jak wspaniały klejnot, który dekoruje i daje poczucie wyjątkowości. Mogą stać się ulubionym dodatkiem, pięknym prezentem, nieodłącznym towarzyszem w podróży, a czasem mogą po prostu zawisnąć na ścianie niczym obraz. Pomysł na kimona zrodził się z potrzeby, aby pokazać jedwab swobodniej, nadać mu więcej ruchu i tym samym podkreślić jego miękkość i charakter. Kilka wzorów kolekcji to pojedyncze unikaty, a część z nich to modele tworzone na indywidualne zamówienia, dlatego też nigdy ma dwóch takich samych.

Ewa Zwolińska podkreśla, że z Weroniką Kosińską - autorką zdjeć „poczuły” się od razu. Od pierwszej rozmowy wiedziały, że chcą pokazać lekkość, naturalność, ruch, ale też podkreślić wyrazisty charakter kolekcji. Z Gosią Sobiczewską, która stylizowała sesję, chciały przedstawić apaszki i chusty w nowej odsłonie - noszone inaczej niż klasycznie na szyi lub głowie. Stąd pomysł na upięcie z nich bluzek, spódnic, sukienek czy turbanów.

Komponowałyśmy ujęcia jak obraz. Część kolekcji miękko opada w jasne, subtelne tło; część pokazana jest wyraziście na ciemno pomarańczowym kolorze, co nadaje jej intensywnego, egzotycznego, trochę indyjskiego klimatu; czuć ciepło i słońce. Większość zdjęć jest w ruchu - subtelnym tańcu modelki z jedwabiem. Zależało mi na tym, żeby pokazać, że ani kolekcja ani jedwab nie jest jednoznaczny. Z jeden strony mamy subtelność, delikatność, pastelowe tony, a z drugiej niesamowitą energię, moc materiału i koloru. - opowiada Ewa.

Kolekcja ISLANDS Ewa Zwolinska/ www.zwolinska.com Zdjęcia: Weronika Kosińska Makijaż i włosy: Kasia Olkowska / olkowskabeauty Stylizacja: Gosia Sobiczewska/ Est by Es Modelka: Klaudia Łuczak/ Selective Management

W sesji wykorzystano biżuterię Zagatu Jewellery.

bottom of page