top of page

KAMENA - Wiosna/Lato 2020Historia broszki

Sięga 1500 r p.n.e. Dawniej nazywana była fibulą i pełniła praktyczne zadanie - służyła bowiem do spinania szat. Ta użytkowa i jednocześnie dekoracyjna forma była popularna w starożytnej Grecji i Rzymie, z czasem jednak jej praktyczna funkcja zaczęła tracić na znaczeniu. Brosze pojawiły się natomiast jako nieodłączny dodatek do modnej garderoby - w epoce wiktoriańskiej rozpowszechniły się szczególnie brosze zdobione rzeźbionymi kameami.


Inspiracja Kameny

Do stworzenia nowych wzorów zainspirowała ich broszka berberyjska przywieziona w prezencie z Maroko. Ozdoby berberyjskie pochodzą od ludności Afryki Północnej. Rdzenne ludy koczownicze lubowały się w ręcznie tworzonej srebrnej biżuterii zdobionej przepiękną dekoracją filigranową. Broszka to w jednym miejscu otwarte koło z przesuwaną po nim szpilą służącą jako zapięcie. Kamena przygotowała kilka współczesnych propozycji tej ozdoby z odległą historią. Jak zawsze używają lokalnie pozyskanych kamieni i ponadczasowego wzornictwa. Ich broszki i szpile

skierowane są zarówno do kobiet, jak mężczyzn pragnących podkreślić stylizację pięknym detalem.

Można nosić je do swetra, marynarki, klapy płaszcza czy też kapelusza.


Kamienie użyte w kolekcji

Nefryt - kamień o zielonym marmurkowym zabarwieniu. W starożytnych Chinach uznawany był za kamień życia i noszono go w postaci amuletów sprzyjających dobrej fortunie. W sztuce Dalekiego Wschodu był niezwykle cennym materiałem rzeźbiarskim oraz jubilerskim, wykonywano z niego między innymi insygnia cesarskie. W Polsce nefryt występuje na Dolnym Śląsku, a nasze rodzime złoża uważane są za najstarsze w Europie.Dolomit Picasso - płaszczyzna kamienia poprzecinana jest malowniczą siecią grafitowych linii przypominających abstrakcyjne obrazy Pablo Picasso. Dolomity mają właściwości wspierające twórczą ekspresję i głęboką manifestacją własnego wnętrza. W Polsce znaleźć go można na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, w Tatrach oraz w Sudetach.


Opal - nazwa minerału wywodzi się z języka sanskryckiego i oznacza drogocenny kamień. Od czasów starożytnej Grecji opale używane są do wyrobu ozdób oraz biżuterii. Kamienie o białej barwie noszone były jako talizmany pomagające odkrywać piękne strony życia, wzmacniające kreatywność i pobudzające zmysłowość. W Polsce opale występują na Dolnym Śląsku, w Karpatach oraz w okolicy Chełma.


Rodingit - jest piękną, rzadko spotykaną skałą metamorficzną powstałą ok. 400 mln lat temu. Kamień ten ze względu na wyjątkową pudrową barwę jest poszukiwanym materiałem jubilerskim. W Polsce występuje na Dolnym Śląsku.


O marce Kamena

Marka została założona w 2016 r. przez Agnieszkę Pielach i Joannę Soroczak. Motywem przewodnim kolekcji jest kamień - piękno jego naturalnej formy i struktury. Kamienie które zdobią biżuterię Kameny są lokalnie pozyskiwane. Komercyjny rynek polskich minerałów nie istnieje - ich kamienie są unikatowe i pochodzą głównie od prywatnych kolekcjonerów. Celem który przyświeca marce jest budowanie świadomości o pięknie i znaczeniu rodzimych bogactw naturalnych, jak również wspieranie rękodzieła i współpraca z lokalnymi wykonawcami

na każdym etapie wytwarzania biżuterii. Marka dla także aby produkcja oraz opakowania były jak najbardziej przyjazne środowisku naturalnemu.


Kampania:

Zdjęcia: Angelika Łagowska

Modelka: Julia Górzyńska

Agencja: Uncover Models

bottom of page