Tendencja do wzrostu znaczenia ręcznie robionej biżuterii, który zauważam od kilku lat, zdaje się wiązać z większą świadomością konsumentów - pragniemy posiadać ozdoby o bogatej historii i niecodziennej symbolice. Zadaniem biżuterii jest już nie tylko dopełnienie sylwetki, ale dodanie jej wyrazistości i wyjątkowości. Ma olśniewać!

Najciekawsze poszukiwania w sztuce jubilerskiej dostrzegłam w kolekcjach Kamena. Założycielki, Joanna Soroczak i Agnieszka Pielach należą do tej nielicznej grupy projektantów, którzy garściami czerpią w dziedzictwa i bogactw naszego kraju. w 2015 roku otworzyły markę, która oferuje absolutnie olśniewające projekty. Podejrzewam, że każdy z nas zna klasyczne diamenty czy rubiny jednak nie każdy już wie, że chryzoprazy, nefryty, jaspis czy czarny dąb również są idealnymi kamieniami tworzącymi ciekawą biżuterię, którą autorki zręcznie wplatają w sezonowe trendy. W opozycji do firm jubilerskich korzystających z typowych źródeł pozyskiwania komponentów, Joanna i Agnieszka szukają pojedynczych minerałów od rodzimych geologów i kolekcjonerów, aby następnie ręcznie dopracować je w małym zakładzie na Dolnym Śląsku.


Wśród wielu oryginalnych przykładów proponowanych przez Kamenę, moją uwagę przykuł chryzopraz, który w tłumaczeniu z greckiego oznacza „zielone złoto” - minerał zwiastujący radość. Sam mistrz jubilerstwa Fabergé używał go do ozdabiania swoich arcydzieł, a biżuterię z chryzoprazem uwielbiała brytyjska królowa Wiktoria. Kolejnym zjawiskowym przykładem jest czarny dąb oznaczający nieśmiertelność - niezwykły kamień będący skamieliną drzewa, które było zanurzone w wodzie przez setki lat. Niegdyś cenny materiał służący do wyrobu ozdób i ekskluzywnych mebli dla arystokracji, dziś zapomniany, czekający aby w pełni odzyskać dawny blask. Charakteryzujący energię i witalność jaspis występuje w wielu kolorach i już w starożytności uznawany był za najcenniejszy kamień. Nazywano go „matką wszystkich kamieni”, przypisując mu magiczne siły. Z kolei nefryt to kamień szlachetny, który utożsamia „Pięć cnót”, mądrość, odwagę, skromność, miłosierdzie, sprawiedliwość. W starożytnych Chinach uznawany był za „kamień życia” i noszono go w postaci amuletów sprzyjających dobrej fortunie.

Kamena łączy w sobie elitarność haute couture z bardziej demokratycznym pret-a-porter. Troska o wygodę i funkcjonalność połączona z nieustannym poszukiwaniem ponadczasowego piękna, a wreszcie spojenie tradycyjnego rzemiosła z nowoczesnym wzornictwem to wprowadzenie na polski rynek jubilerski powiewu świeżości. Właśnie to wyróżnia Kamenę na tle pozostałych.