top of page

Nowy podcast o edukacji seksualnej - Skąd się biorą dzieci“Powiem Ci mamo. Ja to lubię z Tobą o seksie porozmawiać” - premiera nowego podcastu o edukacji seksualnej dla rodziców i opiekunów Skąd się biorą dzieci


W poniedziałek, 29 marca br. swoją premierę miał podcast Skąd się biorą dzieci - pierwszy taki w Polsce, o edukacji seksualnej skierowany do rodziców i opiekunów. Podcast to cykl rozmów z psycholożkami, seksuolożkami i edukatorkami seksualnymi w których opowiadają na ponad 300 prawdziwych pytań dzieci i młodzieży o seksualność, relacje, bezpieczeństwo i zdrowie. Jego celem jest wyposażenie rodziców i opiekunów w niezbędną wiedzę w obszarze edukacji seksualnej oraz szerzenie rzetelnej edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej zgodnej ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Odcinki

Sezon pierwszy składa się z 19 odcinków, w których usłyszymy odpowiedzi na pytania o seksualność zadawane przez dzieci i młodzież na każdym etapie życia. Zaproszone gościnie dzielą się wiedzą i wskazówkami o tym jak rozmawiać oraz swoimi doświadczeniami, zarówno osobistymi, jak i z pracy zawodowej.

Każdy człowiek jest istotą seksualną od dnia narodzin. Dzieci z ciekawością poznają, eksplorują, oswajają i uczą się akceptacji dla tego aspektu swojego życia i cielesności, a podejście rodziców do tematu seksualności ma istotny wpływ na postawy i zachowania dziecka związane ze sferą seksualną, także w jego późniejszym, dorosłym życiu. Warto do tego obszaru wychowania podchodzić świadomie i dbać o to, aby domowa edukacja seksualna była rzetelna i pozytywna; aby od początku oswajała z seksualnością, uczyła akceptacji dla siebie i swojego ciała, szacunku dla różnorodności, mówiła o zdrowiu i bezpieczeństwie, a także pokazywała jak tworzyć związki, oparte na miłości, zaufaniu i szacunku.

Tematy

Podcast porusza m.in. tematy takie jak: relacje, dojrzewanie, cielesność, miesiączka, przemoc seksualna, świadoma zgoda, transpłciowość, aborcja, orientacja seksualna, tranzycja, masturbacja, infekcje intymne, seks, intymność, wyznaczanie granic, ciąża, wulgaryzmy, higiena, zdrowie.

Na warsztatach dla rodziców, które prowadzę rozmawiamy o seksualności i staramy się szukać odpowiedzi… Kiedy jednak proszą o dodatkowe materiały to zauważyłam, że po polsku nie za bardzo mam co polecać. Stąd pomysł na moją książkę i chęć zaangażowania w nagrywanie podcastu Skąd się biorą dzieci - mówi Agnieszka Stein, psycholożka, autorka „Nowego wychowania seksualnego” i gościni pierwszego odcinka. Wspieranie dialogu o seksualności na różnych etapach życia jest bardzo ważne - dodaje Natalia Grubizna, autorka proseksualna.pl i podcastu ‘nat & seks’, gościni odcinka szesnastego - podcast Skąd się biorą dzieci ma podział na grupy wiekowe, co inspiruje nas do szukania dodatkowych informacji, do przygotowania się do tego, o co mogą pytać młode osoby.

Specjaliści

Gospodynią podcastu jest Judyta Kowalczyk, a w roli gościń usłyszymy uznane ekspertki - psycholożki, seksuolożki i edukatorki seksualne: Agnieszkę Stein, Annę Moderską (SeksDobryWszystkim), Małgorzatę Iwanek (Kultura Seksualna), Kasię Koczułap (Co z tym seksem), Alicję Długołęcką, Aleksandrę Żyłkowską, Karolinę Piotrowską (Mama Seksuolog), Aleksandrę Plewkę, Martę Zielińską (Pani od WDŻ), Martę Płonecką (Inicjatywa Sekspozytywna), Patrycję Wonatowską, Magdalenę Fritz (Rozmowy o seksie), Tosię (WDŻ dla zaawansowanych), Sarę Tylka (Psychosekslogicznie), Kamilę Raczyńskę-Chomyn (Dobre Ciało), Natalię Grubiznę (Proseksualna), Marlenę Jaszczak (Intymistka), Olgę Madej (Pycholog.seksuolog) i Martę Niedźwiecką (O zmierzchu). Za produkcję podcastu odpowiada Judyta Kowalczyk i Sebastian Smela, twórcy Razem Lepiej Podcast.


Dostępność

Pierwszego sezonu podcastu o edukacji seksualnej Skąd się biorą dzieci, złożonego z 19 odcinków, można posłuchać w aplikacjach mobilnych m.in. Spotify, Google Podcasts, Apple Podcast, na Youtube oraz na stronie https://skadsiebioradzieci.edu.pl/. Dostęp do podcastu jest bezpłatny.

Partnerem cyklu jest NowyInternet.pl - dostawca hostingu, domeny, poczty oraz strony www dla klientów indywidualnych i biznesowych.

Kontakt dla mediów:

Judyta Kowalczyk

https://skadsiebioradzieci.edu.pl

skadsiebioradziecipodcast@gmail.com

What’s app: 0048 788 440 156


Tekst i zdjęcia: materiały prasowe

bottom of page