top of page

Nowy rekord - dzieło Tamary Łempickiej najdroższym polskim obrazem w historii!
Na zorganizowanej aukcji „Impressionist and Modern Art” słynnego domu aukcyjnego Christie's ustanowiono nowy rekord. Za obraz Tamary Łempickiej „La Musicienne” nabywca zapłacił zawrotną kwotę 9 087 500 dolarów, czyli ponad 34 miliony PLN! Tym samym dzieło stało się najdroższym polskim obrazem, odbierając rekord wylicytowanej w 2017 r. pracy Stanisława Wyspiańskiego. "Macierzyństwo” na aukcji organizowanej przez DESA zostało sprzedane wtedy za ponad 4 miliony PLN, czyli prawie 30 mln mniej, niż dzieło wybitnej polskiej artystki i głównej przedstawicielki stylu art déco.


Jako ciekawostkę dodamy, że obraz ten ma bardzo interesującą historię. Zaginął na 7 lat, gdy w 2009 roku został skradziony wraz z dziełem Salvadora Dali z muzeum w Holandii. Okazało się, że obrazy wykorzystano jako zapłaty w gangsterskich porachunkach, na szczęście wróciły do swoich właścicieli.

Co więcej - pracę Łempickiej możecie kojarzyć ze sztuki popularnej, pojawiło się bowiem w teledysku Madonny "Vogue" z 1990 roku. Piosenkarka jest ogromną fanką polskiej artystki i posiada bogatą kolekcję jej dzieł. Nic dziwnego, Tamara Łempicka jest aktualnie jedną z najbardziej cenionych polskich malarek, a jej obrazy chwalą najwięksi krytycy na całym świecie.bottom of page