top of page

Pandemia a lepszy świat. Czy możemy szukać szczęścia w nieszczęściu?

Zaktualizowano: 15 mar 2020

Szukając dziś świeżej dawki rzetelnych informacji na temat walki z pandemią, w moje ręce wpadł artykuł odnoszący się do koronawirusa, poruszający jednak zupełnie inną, w pewnym stopniu zaskakującą mnie kwestię. Na zdjęciach NASA możemy zobaczyć coś, co sprawiło, że przez chwilę odzyskałam wiarę w lepszą przyszłość.

Mapy obrazujące poziom dwutlenku azotu w Chinach (odpowiedzialnego za ocieplenie klimatu) ukazują jego drastyczny spadek, co jest równoznaczne z tym, że epidemia przyczyniła się do poprawy jakości powietrza w kraju. Coś, co wcześniej wydawało się niewykonalne, teraz zostało osiągnięte w przeciągu kilku miesięcy, jako „skutek uboczny”. Naszła mnie więc refleksja- co jeśli nasza walka o planetę byłaby tak silna jak batalia toczona z koronawirusem? Przecież oba problemy mają ogromną skalę i wpływ na życie, ich różnica leży tylko i wyłącznie w czasie pojawiania się skutków. Dlaczego więc w dobie tak wielkiego kryzysu klimatycznego nie potrafimy się zdyscyplinować tak jak robimy to w obecnej sytuacji? Wydaje mi się, że główną przeszkodą jest w tym przypadku brak świadomości na temat wielkości problemu wśród społeczeństwa.

Dlatego też zważając na fakt, że mamy teraz chwilę wolnego, postanowiłam namówić Was do spożytkowania tego czasu produktywnie, by zwiększyć swoją świadomość i wiedzę. Przygotowałam więc listę obowiązkowych lektur, które otwierają oczy na otaczający nas świat i jego problemy.


Na marne, Marta Sapała

„Mówi się, że z roku na rok marnujemy coraz więcej żywności, a w śmietnikach lądują kilogramy resztek, które mogłyby stanowić pełnowartościowe pożywienie. Na marne to zbiór reportaży o naszych codziennych nawykach i doskonała lekcja odpowiedzialnej konsumpcji.” Pomaga zrozumieć rangę wielkiego problemu w dobie czasów, w których istotnie martwimy się o przyszłość ziemi- nasza planeta nie jest w stanie produkować tak wielkiej ilości pożywienia, którego już w niedalekiej przyszłości zwyczajnie będzie brakować.

Na ratunek. Rozmowy o zwierzętach, naturze i przyszłości naszej planety, Marcin Dorociński

„Spotkania Marcina Dorocińskiego z obrońcami natury to pełne pasji rozmowy o niezwykłym świecie przyrody. To także inspirujące wezwanie do działania. Bo żeby ruszyć na ratunek naszej planecie i jej mieszkańcom, musimy przestać być obojętni na ich los. Też możemy zostać bohaterami, którzy chcą coś zmienić!” Marcin Dorociński jest aktorem, który słynie z ogromnego zaangażowania w ochronę naszej planety, klimatu i jej najbardziej bezbronnych mieszkańców- czyli zwierząt. Uświadamia nam w jak dużym niebezpieczeństwie są te stworzenia i w jak wielkim stopniu właśnie od nich zależy nasz los. Uczy szacunku do natury i skłania do refleksji.

Jak stworzyć wegański świat, Tobias Leenaert

„W tej prowokującej do myślenia książce Tobias Leenaert wskazuje, że dotychczasowe strategie działania na rzecz praw zwierząt się nie sprawdziły. (…) Prezentuje nową wizję tego, jak możemy stworzyć wegański świat. Biorąc pod uwagę naszą obecną sytuację, gdy niemal całe społeczeństwo zależy od wykorzystywania zwierząt, potrzebujemy innego, bardziej pragmatycznego podejścia.” I to właśnie podejście podsuwa nam w swojej książce Leenaert. Jeśli więc nie wiedzieliście jak zmienić świat i nie wyobrażaliście sobie możliwości jego przemiany- namawiamy do lektury, mamy pewność, że zmieni Wasz punkt widzenia.

Nauka o klimacie, Kardaś Aleksandra, Popkiewicz Marcin, Malinowski Szymon

„Nauka o klimacie – jak każda dziedzina współczesnej nauki – jest bardzo rozbudowana i kompetentne wypowiadanie się w jej zakresie wymaga sporej wiedzy. Znajdziemy ją w „Nauce o klimacie”, łączącej przystępną formę książki popularnonaukowej z poziomem merytorycznym podręcznika akademickiego.”

W obecnym roku dotykają nas znaczące skutki ocieplenia klimatu, a będzie już tylko gorzej. Mimo wszystko, wciąż istnieje wiele teorii na temat źródła wzrostu temperatury, które w większości opierają się na braku jakiejkolwiek wiedzy. Dlatego też zachęcamy do skorzystania z pewnego źródła, które uświadomi Wam jak zaczęły się problemy naszej planety i skłoni do refleksji nad ich istotą.

Zjadanie zwierząt, Jonathan Safran Foer

„Czym naprawdę jest mięso. Skąd pochodzi? Jak się je produkuje? Jak traktowane są zwierzęta i czy to ważne? Jak zjadanie zwierząt wpływa na gospodarkę, społeczeństwo i środowisko?” Odpowiedź na te, jak i sporo innych nurtujących pytań znajdziecie w środku książki, która jest śledztwem przeprowadzonym przez pisarza. Otwiera oczy i edukuje, mamy nadzieję, że wpłynie na Was równie mocno jak na naszą Redakcję.bottom of page