top of page

Premiera muzyczna: Immersed Sensibilities by Antonina Car"Fenomeny i zdarzenia zachodzące w przyrodzie są niewyczerpywalnym źródłem metafor dla każdego stanu człowieka. Natura doskonale pokazuje nam zarówno swoją siłę, jak i łagodność. Jest poetycka, nieomylna w swoim pięknie i niestrudzoności. Immersed Sensibilities jest próbą wpisania uczuć, opowieści i wydarzeń w syntetyczny, niemal ożywiony, dźwiękowy mikrowszechświat. To także odzwierciedlenie intensywności z jaką często wyobrażamy sobie siłę ludzkich emocji."

“Immersed Sensibilities” to debiutancki album Antoniny Car. Jego tytuł w dosłownym tłumaczeniu oznacza “zatopione wrażliwości”. Można go interpretować na wiele sposobów, gdyż słowo immersed oznacza zarówno zanurzenie, np. w wodzie, jak i zagłębienie się w wybranym temacie.

Antonina Car to młoda artystka z Gdyni. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 5 lat. Uczęszczała do klasy skrzypiec w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Gdyni. W swoich utworach koncentruje się na nagrywaniu instrumentów akustycznych oraz elektronicznym przetwarzaniu ich dźwięków. Najwięcej uwagi poświęca instrumentom smyczkowym. Głównym obszarem jej zainteresowań jest projektowanie struktur dźwiękowych, które twórczo łączy z improwizacją skrzypcową.Włącz, słuchaj i czytaj dalej:
Pracując nad albumem, artystka spędziła pół roku w odosobnieniu, w zaciszu jej domowego studia, komponując i nagrywając praktycznie codziennie. W ten sposób mogła skupić się na pomysłach, oraz eksperymentować ze wszystkimi dysponowanymi środkami. Z założenia album miał być instrumentalny. Gdy w trakcie komponowania artystka planowała kolejne warstwy dźwiękowe nucąc, zaczęła jednak postrzegać głos jako kolejny instrument. Przy nagraniach Antoninie posłużyły skrzypce, skrzypce barytonowe, wiolonczela oraz klawisze i syntezatory. Te wszystkie instrumenty nagrywała sama. W ostatnim utworze usłyszymy także flet poprzeczny i klarnet nagrane przez kompozytorkę z Malezji - Zurfahani Batrisya.

Artystka w dźwiękach, tytułach utworów i w autorskich tekstach, wielokrotnie odwołuje się do idei płynności i ambiwalencji jako formy rozumienia i akceptowania stanów przejściowych w życiu. Według niej, niestrudzoność to stan emocjonalny, odzwierciedlający transfiguracyjny charakter natury. Utwory Antoniny wprowadzają słuchacza w swoistą dźwiękową „biosferę”, w której słyszymy “istoty” syntetyczne, wymyślone, dopowiedziane przez wyobraźnię słuchacza. Fragmenty z głosem są odniesieniem dla świadomości słuchacza, ponieważ słowa są jedynym rozpoznawalnym elementem - przypominającym naszą ludzką rzeczywistość.

Dźwięki w utworach są wysoko przetworzone. Fragmenty, które przypominają nagrania terenowe (wiatr, grzmoty, szelesty), są w rzeczywistości projektowane całkowicie cyfrowo. Ostatni utwór jest formą manifestu. To jedyny utwór, w którym artystka nie gra na instrumentach. Skupia się za to na narracji i tym razem w utworze pojawia się prawdziwe nagranie terenowe - subtelne kroki po ściółce leśnej. Utwór koreluje z podróżą artystki poprzez powstawanie kolejnych utworów na albumie i z jej przemyśleniami na temat teraźniejszości. Łączy nieuporządkowany i niepewny początek z wyrazistym, ale stonowanym zakończeniem.


Za wydanie albumu odpowiada amerykańska wytwórnia muzyczna Time Released Sound. Wydawnictwo słynie z unikatowych opraw fizycznych wydań. Album “Immersed Sensibilities” został wydany w trzech wersjach: CD, deluxe CD z bookletami oraz płyty gramofonowe - lathe cut. Każdy ze zszytych ręcznie bookletów, dołączonych do wersji deluxe płyt CD, zawiera unikatową treść i dodatki. Do dodatków należą między innymi slajdy z około 75-letnich ksiąg naukowo-przyrodniczych oraz elementy organiczne takie jak kwiaty, trawy czy pył.

We współpracy z artystką wizualną Zuzanną Kołodziej powstał teledysk do utworu Fluttery Critters.

Zuzanna Kołodziej (Vizuza) – Pochodząca z Gdyni artystka wizualna, absolwentka Grafiki na ASP w Warszawie, specjalizująca się w technice animacji 3D. Jej twórczość to staranne kreowanie immersyjnych, fantastycznych światów, inspirowanych procesami, formami i dynamiką natury.

instagram: vi.zuza

www.vizuza.com


Odnośnik do bandcamp:

https://antoninacar.bandcamp.com/album/immersed-sensibilitiesbottom of page