top of page

Caged Bodies. Dylematy społeczne okiem artystów

Zaktualizowano: 19 mar 2021


 
Wernisaż fotograficzny "Caged Bodies" został zorganizowany we współpracy z UN Women. Ekspozycje poświęcone równości płciowej, wolności wyboru, ekspresji swoich uczuć i pragnień stworzył zespół kreatywny MATCH prod.
 
Temat szczególnie ważny w ostatnim czasie, który został zinterpretowany przez młodych artystów manifestujących głos pokolenia i sprzeciwu narzuconym schematom oraz stereotypom.

Projekt oświadcza, że gender - to przyroda człowieka, a nie ideologia innych. Otoczenie decyduje i narzuca nam, jak mamy wyglądać, co ubierać i jak głośno mówić o problemach. Całe życie nasze ciało podlega regularnej ocenie i akceptacji. Lecz nie każdy mężczyzna chce być zuchwały i brutalny. I nie wszystkie dziewczyny gotowe czekać "tego samego", kto rozstrzygnie ich problemy. Stereotyp staje się klatką, która ogranicza wolność wyboru.


Celem "Caged Bodies" jest pokazanie, że człowiek to o wiele więcej niż spis charakterystyk fizycznych. Nie jest zbiorem parametrów nadanych przez naturę ani bezdusznym przedmiotem, który można łatwo wrzucić do wygodnej kategorii. Gender nie jest wyborem między dwiema opcjami, jest spektrum. Można to porównać do temperamentu, orientacji seksualnej lub nieświadomej reakcji.

Projekt Caged Bodies jest przedstawiony poprzez zespół kreatywny MATCH prod. Swoją twórczością zwracają uwagę na problemy i dylematy socjalne, zachodzące w społeczeństwie.

Współpracują z organizacjami UN Women i HeForShe, które zajmują się globalnym ruchem solidarnościowym na rzecz równości płci. Prace są dostępne do obejrzenia w galerii La Vie Skin w Warszawie (Plac Trzech Krzyży 3).Tekst: Aleksandra Stepantsowa

bottom of page