top of page

Sztuka na niedzielę - Landon Metz

Używając barwnika i płótna, malarz z Brooklynu, Landon Metz, tworzy dzieła, które współpracują nie tylko widzem, ale także z otoczeniem.Landon Metz urodził się w Phoenix w Arizonie, a obecnie mieszka w Nowym Jorku, gdzie tworzy wielkoformatowe obrazy, rzeźby i instalacje. Uwagę skupia dzięki swojej umiejętności połączenia swobodnego języka abstrakcji z wizualną dynamiką i poczuciem ruchu. Wyjaśniając swoją estetykę, przypominającą kolorystów, Metz zawsze mówi o czasie dorastania w Arizonie jako największej inspiracji.
Rozlewając cienką warstwę barwnika na surowym płótnie, artysta osiąga różne stopnie nasycenia kolorystycznego. Dynamizm tworzy poprzez powtórzenie tych samych kompozycji - często w sekwencji - wychodząc poza ramy obrazu.
Jego prace, często rozmieszczone przestrzennie, mają precyzję i lekkość. Metz nie próbuje tworzyć pojedynczych, niezależnych elementów, ale otwiera nam oczy na nowe sposoby patrzenia i istnienia w określonej przestrzeni.
Praktyka malarska Metza charakteryzuje się dużą wrażliwością na miejsce i skalę, a także coraz częściej wykorzystuje podejście performatywne i rzeźbiarskie, aby współpracować z przestrzenią. Od pierwszej łzy w przygotowywaniu płótna do ostatecznej formy ukończonej grafiki, Metz medytuje w ramach procesu tworzenia. Jego szacunek dla praktyki - jako całości - pozwala mu badać akt powtórzenia i naturalnych wzorców. Wielokrotnie powtarza, że interesuje go sposób, w jaki elementy funkcjonują w systemie społecznym. Jego twórczość w zdecydowany sposób przesuwa granice współczesnej abstrakcji.


Instagram artysty: @landonmetz

bottom of page