top of page

Tomasz Kaczor - Przebudzenie

Zaktualizowano: 19 kwi 2020

Zdjęcie Polaka zwyciężyło w najważniejszym konkursie fotograficznym na świecie WORLD PRESS PHOTO 2020 w kategorii Portret Roku!

Zdjęcie: Przebudzenie, Tomasz KaczorZnaczenie

Zdjęcie przedstawia 15-letnią Ormiankę, Ewę, tuż po wybudzeniu ze stanu nazywanego syndromem rezygnacji. Choć nie był nam wcześniej znany, okazał się niestety dość popularny u dzieci z traumą psychiczną. Objawia się biernością, niezdolnością do jedzenia i picia oraz brakiem reakcji na bodźce zewnętrzne, innymi słowy dzieci zapadają w niewyjaśniony, długotrwały sen. Przejawia się to jako reakcja na długie procesy azylowe, a najczęściej rozpoznaje się go u dzieci romskich, jazydzkich czy pochodzących z Bałkanów.


Historia

Ewa, bohaterka fotografii, uległa znieruchomieniu i zapadła w śpiączkę, w trakcie starań jej rodziny o azyl w Szwecji. Szczęśliwie jej stan uległ poprawie osiem miesięcy później, po deportowaniu do Polski. Wtedy właśnie Tomek Kaczor wykonał portret - rodzina Ewy wraz z nią samą przebywali w ośrodku dla uchodźców w Podkowie Leśnej.

Dziewczynka siedzi na wózku inwalidzkim, przytrzymywana przez rodziców, z przymocowanym do twarzy zgłębnikiem, i niezwykle intensywnie spogląda w obiektyw. Jej hipnotyzujące spojrzenie, sprawia, że zdjęcie nabiera szczególnego wymiaru. Nie można oderwać od niego wzroku.


Konkurs

O tak prestiżowy tytuł w 63. edycji World Press Photo walczyło ponad 4 tys. fotografów ze 125 krajów. Laureatów ogłoszono w czwartek wieczorem, a nagrody przyznano w 8 kategoriach, dotyczących między innymi problemów współczesnego świata czy środowiska.zdjęcie: kadr z filmu Pokonani przez życie

bottom of page