top of page

Wywiad z Justyną Rożek


Choć czerpiemy inspiracje z największych domów mody, ostatnio staramy się doceniać także młode, polskie marki, które oferują szeroki wybór produktów najwyższej jakości. Stawiają przede wszystkim na precyzję i dbają o każdy szczegół, co wyróżnia je na tle sieciówek, idących zdecydowanie bardziej w ilość.

Naszą szczególną uwagę zwróciła Justyna Rożek, z którą przeprowadziłyśmy krótki wywiad, by dowiedzieć się nieco więcej o historii tworzenia pięknych toreb, które projektuje. Zachęcamy mocno do czytania i przejrzenia wszystkich produktów w ofercie jej firmy. Z pewnością znajdziecie coś dla siebie!Od kiedy interesujesz się modą?

Zaczęło się dość wcześnie, ale jeszcze wtedy nie zdawałam sobie sprawy z tego, że może to być mój sposób na życie. W tym okresie interesowało mnie wiele rzeczy, między innymi sztuki plastyczne i myślałam, że swoją przyszłość będę wiązała właśnie z malarstwem. W wieku trzynastu-czternastu lat dostałam od rodziców na gwiazdkę swoją własną maszynę do szycia. Pierwsza rzecz jaką na niej odszyłam to niewielka materiałowa torebka. Byłam z niej niesamowicie dumna i od razu stwierdziłam, że projektant odzieży oraz dodatków to bardzo ciekawy zawód. Postanowiłam więc dowiedzieć się o nim nieco więcej i tak zaczęła się moja przygoda z projektowaniem. Kolejne wybory w moim życiu były nieco łatwiejsze, wiedząc jak chcę, by wyglądała moja przyszłość - podjęłam się nauki w Liceum Plastycznym we Wrocławiu, a następnie rozpoczęłam studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku Projektowanie Ubioru i Projektowanie Ubioru Dzianego. Obecnie jestem na trzecim roku i szykuję się do obrony dyplomu.


Pomysł, by stworzyć swoją własną firmę towarzyszył Ci już od dawna, czy był raczej spontaniczną decyzją?

Jestem w trakcie jej planowania i tworzenia. Pomysł na stworzenie własnej marki towarzyszył mi od dawna, z czasem jednak pojawiało się kilka koncepcji na to czego będzie dotyczyć, aż zdecydowałam się na projektowanie skórzanych toreb. Lubię wyzwania i pracę, która sprawia mi największą radość. Myślę, że ważną zaletą w moich działaniach jest umiejętność organizacji pracy i dyscyplina, którą potrafię na siebie narzucić. Czy sprawdzę się w roli bycia samej dla siebie szefem? Tego nie wiem. Czas pokaże, ale wierzę, że ciężka praca i silna motywacja do działania pomogą mi w jej utrzymaniu.


Na co zwracasz szczególną uwagę w trakcie tworzenia?

Projektując, główny nacisk kładę na estetykę i użytkowość wyrobu. Staram się łączyć klasyczny wygląd z nowoczesnością. Uważam, że dobry produkt jest wtedy, gdy możemy założyć go do wielu stylizacji i na wiele okazji. Moje torebki mają być przemyślaną inwestycją na lata, dlatego tak ważny jest dla mnie wybór odpowiednich skór i dodatków kaletniczych.


Czy któryś z projektów ma dla Ciebie wyjątkową wartość, jeśli tak, dlaczego?

Każdy z projektów jest dla mnie wartościowy, bo każdy z nich niesie za sobą jakąś historię, która zaczyna się od pojedynczej myśli, pomysłu na stworzenie czegoś nowego, następnie przeradza się w konkretny projekt, a na końcu w gotowy produkt. Jest to czasochłonny proces, który wymaga ode mnie sporego zaangażowania, dlatego każda z toreb w jakiś sposób jest dla mnie ważna. Zapewne pierwsza odszyta torba ze skóry na długo utkwi w mojej pamięci, ze względu na jej proces tworzenia. Nie miałam wtedy żadnego pojęcia o kaletnictwie, nie wiedziałam gdzie mogę zakupić potrzebne surowce i gdzie odszyję swoją pierwszą torebkę. Powoli wszystkiego się nauczyłam, metodą prób i błędów osiągnęłam swój cel.


Ile trwa proces tworzenia jednej torebki?

Nie ma określonego czasu ile spędzam od początku do końca nad stworzeniem danej rzeczy. To zależy od wielu czynników, np. czy w danym momencie uda mi się zebrać wszystkie potrzebne materiały do odszycia projektów oraz w jakim czasie kaletnik będzie mógł odszyć moje zamówienie. Zazwyczaj taki proces w przypadku torby ze skóry trwa od dwóch do trzech tygodni. W przypadku torby z materiału, którą szyję sama, jest to kwestia dwóch dni.Jaki jest Twój pomysł na modę?

Uważam, że piękno tkwi w prostocie, a mniej znaczy więcej. Mimo, że moda jest mniej lub bardziej istotnym elementem naszego życia codziennego, pełni dość istotną rolę dla naszego wizerunku i naszego postrzegania, dzięki niej możemy wyrazić siebie, swój nastrój oraz poglądy. Ważnym elementem jest dla mnie proces powstawania oraz dalsza historia produktów. Chcę tworzyć projekty z duszą, które wraz z nowym właścicielem będą kreować nową historie. Skóra to bardzo szlachetny materiał, który z czasem nabiera coraz większej wartości estetycznej jak i sentymentalnej. Chcę, aby kobiety noszące moje torebki miały tego świadomość.


Cenisz sobie bardziej wygląd czy funkcjonalność? A może stawiasz obie te cechy na równi?

Zarówno w życiu codziennym jak i w procesie projektowania bardzo kluczową rolę odgrywa dla mnie funkcjonalność oraz estetyczny wygląd produktów. Torebki są istotnym detalem w ubiorze kobiecym, dlatego muszą spełniać oba te warunki. Służą jako dodatek upiększający codzienne i wyjściowe stylizacje, ale również muszą pełnić funkcję praktyczną przechowywania niezbędnych rzeczy.


Skąd czerpiesz inspiracje?

Minimalizm, opływowe kształty, czystość formy i dobra estetyka to hasła, które najbardziej interesują mnie podczas poszukiwania inspiracji do moich projektów. Pomimo wielu możliwości, jakie daje nam współczesny świat w szukaniu bodźców do działania, największą przyjemnością i inspiracją jest dobór odpowiednich surowców, które wykorzystam w swoich projektach. Poszukiwanie wśród stert zwojów skór tej jednej, najbardziej odpowiedniej pod względem faktury, struktury i koloru, jest najmocniej inspirującym procesem w powstawaniu produktu.


Czy masz docelową grupę kobiet, dla których tworzysz/projektujesz?

Chcę, aby każda kobieta nosząca moje torebki, niezależnie od wieku, była świadoma ich jakości oraz procesu powstawania. Ma być przekonana, że jest to dobra inwestycja, dzięki której będzie mogła poczuć się piękniej i szczęśliwiej. Moda jest po to, aby się nią dobrze bawić, ma być dodatkiem do naszej codzienność. Pragnę, by moje klientki to wiedziały i wykorzystując moje projekty dobrze się bawiły, eksperymentując z nimi w swoich codziennych i wyjściowych stylizacjach.


Co wyróżnia Twoje projekty, jaka jest ich cecha charakterystyczna?

Klasyczne, proste formy z nutą nowoczesności. Dobra klasyka nigdy się nie znudzi, w połączeniu z nowoczesnym designem, nadaje torebkom idealnej formy. Chcę, aby moje torebki służyły latami, a starzejąca się skóra ma nieść za sobą historię jej właściciela.


Czy są jacyś artyści, którzy wpłynęli na Ciebie jako projektantkę?

Nigdy nie miałam jakiegoś konkretnego artysty, który w szczególny sposób wpłynął na moje wybory i działania pod względem projektowania. Największy wpływ na kształtowanie mojej drogi miały słowa, czasami przeczytane w książkach, a czasami usłyszane od najbliższych czy znajomych. To słowa napędzały mnie do działania i do podejmowania trudnych decyzji - „Odwaga to nie brak strachu; to zwycięstwo nad nim” - Frank Bettger.
bottom of page